Napsali o nás

7. září zveme na Maloskalský jarmark

17.1.2013 www.marianne.cz

Jak už název napovídá, tahle akce se koná na Malé Skále (mezi kopci, mezi lesy, v tamní úžasné přírodě) a jde o pravý nefalšovaný jarmark, na kterém potkáte hrnčíře, kováře, ale také pekaře, výrobce zavařenin, sýrů a dalších zdejších pochoutek. Malá Skála každý rok ukazuje to nejlepší, co může nabídnout, a také nabízí k ochutnání. O této akci loni na našem serveru psala Ivana Skokanová a i letos nám tuhle akci připomněla a doporučila právě ona.

Maloskalský jarmark zpříjemní dětem konec prázdnin

2012 srpen – zpráva v regionalním tisku:

Pokud chcete udělat něco hezkého pro své děti, ještě než vyrazí do školy, vezměte je na Maloskalský jarmark. Nebude se nudit nikdo ze zúčastněných.

Jarmark na Malé Skále v Českém ráji je možné považovat za tradiční. Letos už potřetí proběhne v kempu Ostrov přímo v srdci obce Malá Skála, a to 1. září. Originalita této akce spočívá v tom, že organizátoři, občanské sdružení MA.SKA-Maloskalsko, se drží místních tradic a stánkaře si pečlivě vybírají. Šanci prezentovat a prodávat své výrobky na Maloskalském jarmarku tak mají hlavně místní řemeslníci, umělci a pěstitelé, kteří jsou navíc každoročně (pro pestrost) zčásti obměňováni.

Doprovodný program

Pro akci je charakteristický také bohatý doprovodný program, který bude letos opět uvádět herečka Petra Špindlerová a frontman kapely Hudba u města Vídně Petr Hájek. Tato kapela už je pro jarmark typická. V dopoledních hodinách vystoupí také ZUŠ Turnov a nově také swingová a jazzová hudba k poslechu, zpěvu i tanci. V rámci progamu se objeví vystoupení Sokola Frýdštejn, který si připravil program ke 150. výročí Sokola.

Lákavou programovou novinkou bude v letošním roce také vystoupení kejklíře Vojty Vrtka, který se představí během jarmarečního dne dvakrát se svou kejklířskou show, a povede navíc žonglérskou dílnu (nejen) pro děti.

Soutěže

Do osvědčené soutěže Maloskalská marmeláda se může přihlásit každý, kdo v den konání jarmarku přinese na předem určené místo svou zavařeninu. V průběhu dne pak odborná porota rozhodne o těch nejlepších a vítězové samozřejmě vyhrávají hodnotné ceny. Podruhé proběhne také soutěž o nejzajímavějšího stánkaře, kterého budou volit sami návštěvníci. Pochopitelně velkým lákadlem je tombola – o několik vskutku hodnotných cen v podobě uzené kýty, sudu piva a zážitkových poukazů.

Pro děti

Pro nejmenší jsou připraveny soutěže, divadlo, dílny, kde si budou moci vyzkoušet různá řemesla, jízda na koni, malá hospodářská zoo, dětské lanové centrum a k tomu spousta zdravých dobrot.

Přednášky a debaty

Po celý den budou probíhat rovněž přednášky a otevřené debaty s odborníky na zajímavá témata, jež se ponesou v duchu ‚ve zdravém těle zdravý duch‘ – správná detoxikace organismu, reflexní masáže, alternativní medicína, pěstování bylin, ekologické zahradničení, letos nově přibude také možnost dozvědět se něco o ezoterice nebo automatické kresbě.

 

děkovný email po 1.ročníku Maloskalského jarmarku v roce 2010:

Po akci přišel organizátorům moc milý e-mail, který snad přesně vystihuje atmosféru, která na akci panovala.:

„Akce jsem se zúčastnil od samého začátku až do konce na doporučení dcery, která bydlí za kopcem v Dalešicích. Protože podobné akce pořádám, nebo jsem jich z různých důvodů účasten, troufám si říci, že mohu kvalitu akce posoudit. Na té vaší cením především přípravu, nasazení a odhodlání – vašich lidí, všech, kteří byli na akci vidět. Byly to především ženy, jejich laskavost a srdečný přístup daly celé akci velmi pozitivní náboj, k tomu zaměření na bio a ekologické programy a zboží…byla radost zde pobýt. Ještě jednou díky a těším se na další ročníky.“

(Luboš Votroubek, kulturní agentura Impreso)

 

2010:

Maloskalští přivítali svůj první jarmark vřele

Obyvatelé Malé Skály se v sobotu 11. září nenechali zahanbit a přišli na kemp Ostrov podpořit občanské sdružení MA.SKA Maloskalsko v jejich počínání – organizaci prvního ročníku Maloskalského jarmarku. Soutěžili, jedli, pili a obdivovali zručné řemeslníky.

Počasí „na objednávku“

Asi největším otazníkem bylo až do poslední chvíle počasí – organizátorky Kateřina Hallmanová a Lída Vondrová spolu se všemi dobrovolnými spolupracovníky netrpělivě sledovali předpovědi a v sobotu ráno se zaradovali – po pár propršených dnech vysvitlo nad Malou Skálou slunce, až do pozdního večera prakticky neopustilo oblohu a dokonce obdařilo návštěvníky vysokými letními teplotami, což není v Malé Skále v září až tak obvyklé. Také tento fakt podpořil velký úspěch jarmarku, který doufejme založil tradici pro další ročníky.

Kouzlo tradičního řemesla

Návštěvníci velmi ocenili zajímavý a pečlivě namíchaný „koktejl“ prodejců a vystavovatelů, kteří namnoze svá řemesla na stáncích přímo předváděli. Bylo možno přímo sledovat umění starých řemesel – kováře, hrnčíře, výrobu bižuterie ze skla a drahých kamenů, bylinkářky, výrobce dřevěných hraček a loutek, plstění, batikování nebo dřevosochání motorovou pilou. Idea staročeského jarmarku se zaměřením na regionální produkty a produkty ekologického zemědělství a zdravého životního stylu byla tedy evidentně tou správnou myšlenkou.

Maloskalští rádi soutěží!

Byly buřty, bramborák i pivo… ale také třeba veganská polévka, čerstvé kozí a ovčí sýry nebo domácí zákusky a koláče z pecí místních hospodyněk. K dostání byla výtečná zelenina a ovoce ve stále oblíbenějších „bedýnkách“ i dobroty z lávového grilu pro milovníky masa. Velkou podporu měli organizátoři v rodině Šárky a Jirky Bredlerových, kteří přivedli na jarmark svou „hospodářskou zoo“, k vidění byla krásná zdravá zvířátka včetně krávy a koníků, na nichž se děti mohly zdarma projet. Také soutěže o nejlepší Maloskalskou marmeládu se zúčastnilo skoro sedmdesát „vzorků“ a vyhrála to delikátní kombinace jahody s rebarborou paní Maryškové. A nechyběla ani tombola – oproti zpravidla nudnému zdlouhavému losování připravili místní jen tři hlavní ceny, ale zato pořádné! Zážitkový poukaz, kýtu a sud piva!

Vyžití pro malé i velké

Zajímavý a originální byl také doprovodný program. Na improvizovaném „pódiu“ příchozí přivítali moderátoři Lenka Košťáková a Jarda Nipča, kteří pak provázeli návštěvníky průběhem celého dne a upozorňovali na to, co se kde v kempu právě děje zajímavého. Program rozjel folklorní soubor Šafrán a zakončila svižná Hudba u města Vídně. Pokračovaly pak rozmanité tématické přednášky na bio-eko témata. Šikovné děti z místní základní školy pod vedením paní učitelky Míly Havrdové a paní učitelky Dany Nechutné předvedly svůj program a nejmenší hasiči z Frýdštejna dokázali, že oheň by zvládli bez problémů. Děti se kromě Bredlerovic zvířátek potěšily pohádkou O červené karkulce divadelního souboru Na židli, dobrodružnější povahy vyzkoušely svou odvahu v dětském lanovém centru a soutěže s odměnami probíhaly po celý den. S uvolňující se atmosférou se na trávě rozložily deky, a kdo nechtěl sedět na lavičkách u stánků nebo u vody, mohl se opalovat…

Co bude dál?

Maloskalský jarmark se konal poprvé… otázka zní: co bude dál? Díky podpoře obce, přízni majitele kempu Zdeňka Bursy a příspěvkům sponzorů se akce bude, doufejme, konat i příští rok. Organizátoři slibují dát prostor ještě více místním řemeslníkům i prodejcům, obohatit program dalšími zajímavostmi, ale vše udržet v příjemném a nenuceném duchu jako tentokrát. Můžeme se těšit a sledovat vývoj.