Napsali o nás

17.1.2013 www.marianne.cz

7. září zveme na Maloskalský jarmark

Jak už název napovídá, tahle akce se koná na Malé Skále (mezi kopci, mezi lesy, v tamní úžasné přírodě) a jde o pravý nefalšovaný jarmark, na kterém potkáte hrnčíře, kováře, ale také pekaře, výrobce zavařenin, sýrů a dalších zdejších pochoutek. Malá Skála každý rok ukazuje to nejlepší, co může nabídnout, a také nabízí k ochutnání. O této akci loni na našem serveru psala Ivana Skokanová a i letos nám tuhle akci připomněla a doporučila právě ona.

2012 srpen - zpráva v regionalním tisku:

Maloskalský jarmark zpříjemní dětem konec prázdnin

Pokud chcete udělat něco hezkého pro své děti, ještě než vyrazí do školy, vezměte je na Maloskalský jarmark. Nebude se nudit nikdo ze zúčastněných.

Jarmark na Malé Skále v Českém ráji je možné považovat za tradiční. Letos už potřetí proběhne v kempu Ostrov přímo v srdci obce Malá Skála, a to 1. září. Originalita této akce spočívá v tom, že organizátoři, občanské sdružení MA.SKA-Maloskalsko, se drží místních tradic a stánkaře si pečlivě vybírají. Šanci prezentovat a prodávat své výrobky na Maloskalském jarmarku tak mají hlavně místní řemeslníci, umělci a pěstitelé, kteří jsou navíc každoročně (pro pestrost) zčásti obměňováni.

Doprovodný program

Pro akci je charakteristický také bohatý doprovodný program, který bude letos opět uvádět herečka Petra Špindlerová a frontman kapely Hudba u města Vídně Petr Hájek. Tato kapela už je pro jarmark typická. V dopoledních hodinách vystoupí také ZUŠ Turnov a nově také swingová a jazzová hudba k poslechu, zpěvu i tanci. V rámci progamu se objeví vystoupení Sokola Frýdštejn, který si připravil program ke 150. výročí Sokola.

Lákavou programovou novinkou bude v letošním roce také vystoupení kejklíře Vojty Vrtka, který se představí během jarmarečního dne dvakrát se svou kejklířskou show, a povede navíc žonglérskou dílnu (nejen) pro děti.

Soutěže

Do osvědčené soutěže Maloskalská marmeláda se může přihlásit každý, kdo v den konání jarmarku přinese na předem určené místo svou zavařeninu. V průběhu dne pak odborná porota rozhodne o těch nejlepších a vítězové samozřejmě vyhrávají hodnotné ceny. Podruhé proběhne také soutěž o nejzajímavějšího stánkaře, kterého budou volit sami návštěvníci. Pochopitelně velkým lákadlem je tombola – o několik vskutku hodnotných cen v podobě uzené kýty, sudu piva a zážitkových poukazů.

Pro děti

Pro nejmenší jsou připraveny soutěže, divadlo, dílny, kde si budou moci vyzkoušet různá řemesla, jízda na koni, malá hospodářská zoo, dětské lanové centrum a k tomu spousta zdravých dobrot.

Přednášky a debaty

Po celý den budou probíhat rovněž přednášky a otevřené debaty s odborníky na zajímavá témata, jež se ponesou v duchu ‚ve zdravém těle zdravý duch‘ – správná detoxikace organismu, reflexní masáže, alternativní medicína, pěstování bylin, ekologické zahradničení, letos nově přibude také možnost dozvědět se něco o ezoterice nebo automatické kresbě.

děkovný email po 1.ročníku Maloskalského jarmarku v roce 2010:

Po akci přišel organizátorům moc milý e-mail, který snad přesně vystihuje atmosféru, která na akci panovala.:

"Akce jsem se zúčastnil od samého začátku až do konce na doporučení dcery, která bydlí za kopcem v Dalešicích. Protože podobné akce pořádám, nebo jsem jich z různých důvodů účasten, troufám si říci, že mohu kvalitu akce posoudit. Na té vaší cením především přípravu, nasazení a odhodlání - vašich lidí, všech, kteří byli na akci vidět. Byly to především ženy, jejich laskavost a srdečný přístup daly celé akci velmi pozitivní náboj, k tomu zaměření na bio a ekologické programy a zboží…byla radost zde pobýt. Ještě jednou díky a těším se na další ročníky."

(Luboš Votroubek, kulturní agentura Impreso)

2010:

Maloskalští přivítali svůj první jarmark vřele

Obyvatelé Malé Skály se v sobotu 11. září nenechali zahanbit a přišli na kemp Ostrov podpořit občanské sdružení MA.SKA Maloskalsko v jejich počínání – organizaci prvního ročníku Maloskalského jarmarku. Soutěžili, jedli, pili a obdivovali zručné řemeslníky.

Počasí „na objednávku“

Asi největším otazníkem bylo až do poslední chvíle počasí – organizátorky Kateřina Hallmanová a Lída Vondrová spolu se všemi dobrovolnými spolupracovníky netrpělivě sledovali předpovědi a v sobotu ráno se zaradovali – po pár propršených dnech vysvitlo nad Malou Skálou slunce, až do pozdního večera prakticky neopustilo oblohu a dokonce obdařilo návštěvníky vysokými letními teplotami, což není v Malé Skále v září až tak obvyklé. Také tento fakt podpořil velký úspěch jarmarku, který doufejme založil tradici pro další ročníky.

Kouzlo tradičního řemesla

Návštěvníci velmi ocenili zajímavý a pečlivě namíchaný „koktejl“ prodejců a vystavovatelů, kteří namnoze svá řemesla na stáncích přímo předváděli. Bylo možno přímo sledovat umění starých řemesel – kováře, hrnčíře, výrobu bižuterie ze skla a drahých kamenů, bylinkářky, výrobce dřevěných hraček a loutek, plstění, batikování nebo dřevosochání motorovou pilou. Idea staročeského jarmarku se zaměřením na regionální produkty a produkty ekologického zemědělství a zdravého životního stylu byla tedy evidentně tou správnou myšlenkou.

Maloskalští rádi soutěží!

Byly buřty, bramborák i pivo… ale také třeba veganská polévka, čerstvé kozí a ovčí sýry nebo domácí zákusky a koláče z pecí místních hospodyněk. K dostání byla výtečná zelenina a ovoce ve stále oblíbenějších „bedýnkách“ i dobroty z lávového grilu pro milovníky masa. Velkou podporu měli organizátoři v rodině Šárky a Jirky Bredlerových, kteří přivedli na jarmark svou „hospodářskou zoo“, k vidění byla krásná zdravá zvířátka včetně krávy a koníků, na nichž se děti mohly zdarma projet. Také soutěže o nejlepší Maloskalskou marmeládu se zúčastnilo skoro sedmdesát „vzorků“ a vyhrála to delikátní kombinace jahody s rebarborou paní Maryškové. A nechyběla ani tombola – oproti zpravidla nudnému zdlouhavému losování připravili místní jen tři hlavní ceny, ale zato pořádné! Zážitkový poukaz, kýtu a sud piva!

Vyžití pro malé i velké

Zajímavý a originální byl také doprovodný program. Na improvizovaném „pódiu“ příchozí přivítali moderátoři Lenka Košťáková a Jarda Nipča, kteří pak provázeli návštěvníky průběhem celého dne a upozorňovali na to, co se kde v kempu právě děje zajímavého. Program rozjel folklorní soubor Šafrán a zakončila svižná Hudba u města Vídně. Pokračovaly pak rozmanité tématické přednášky na bio-eko témata. Šikovné děti z místní základní školy pod vedením paní učitelky Míly Havrdové a paní učitelky Dany Nechutné předvedly svůj program a nejmenší hasiči z Frýdštejna dokázali, že oheň by zvládli bez problémů. Děti se kromě Bredlerovic zvířátek potěšily pohádkou O červené karkulce divadelního souboru Na židli, dobrodružnější povahy vyzkoušely svou odvahu v dětském lanovém centru a soutěže s odměnami probíhaly po celý den. S uvolňující se atmosférou se na trávě rozložily deky, a kdo nechtěl sedět na lavičkách u stánků nebo u vody, mohl se opalovat…

Co bude dál?

Maloskalský jarmark se konal poprvé… otázka zní: co bude dál? Díky podpoře obce, přízni majitele kempu Zdeňka Bursy a příspěvkům sponzorů se akce bude, doufejme, konat i příští rok. Organizátoři slibují dát prostor ještě více místním řemeslníkům i prodejcům, obohatit program dalšími zajímavostmi, ale vše udržet v příjemném a nenuceném duchu jako tentokrát. Můžeme se těšit a sledovat vývoj.© MA.SKA 2010-2018